تبلیغات
پایگاه راهیان شهادت - دلایل وجود و ولایت حضرت مهدی(عج)
 
پایگاه راهیان شهادت
رهسپاریم با ولایت تا شهادت
پنجشنبه 13 بهمن 1390 :: نویسنده : انتظار فرج
سید محمد ناظم زاده قمی، محقق حوزه علمیه قم در "الف" نوشت: 

مژده به ظهور امام مهدی(عج) از همان سالهای آغازین ظهور اسلام آغاز شد و پیامبر گرامی اسلام(ص) در هر فرصت و مناسبتی كه پیش می‏آمد مردم را به ظهور عدالت‏گستر موعود در آخرالزمان بشارت می‏دادند و آنها را از نسل و تبار، تولد وغیبت، ویژگیهای ظاهری، نشانه‏های ظهور، شاخصه‏های قیام رهایی‏بخش و مؤلفه‏های حكومت جهانی آن حضرت آگاه می‏ساختند. تا آنجا كه امروزه ما با صدها روایت كه از طریق شیعه و اهل سنت از آن حضرت نقل شده مواجهه‏ایم.

این نوشتار، جوابیه‏ای است كوتاه به تردید آقای اکبر گنجی در مورد امام عصر، كه دربردارنده نمونه‏هایی از نگاه قرآن، حضرت رسول، ائمه اطهار، بزرگان اهل سنت و دانشمندان به موضوع مهدویت و حضرت صاحب الزمان(عج) می‏باشد.

منجی در کلام خداوند:

بیش از یکصد آیه قرآن براساس روایات معتبر به وجود حضرت امام مهدی و ویژگیهای آن شخصیت باعظمت و همچنین قیام و انقلاب جهانی آن حضرت، اشاره كرده است. که در اینجا به چند نمونه از آنها اشاره می کنم:

1 ـ  خداوند می فرماید: "اراده و مشیت ما بر این قرار گرفته كه بر مستضعفان زمین ـ كه بر اثر ستم ستمكاران به ضعف كشیده شده‏اند ـ منّت نهیم (و ایشان را مشمول مواهب خویش نماییم.) و آنها را پیشوایان و وارثان زمین قرار داده و نیرومند و صاحب قدرت و حكومت گردانیم." این آیات بشارتی است در مورد پیروزی حق بر باطل و برچیده شدن بساط ظلم و تباهی. كه نمونه‏های آن را می‏توان در پیروزی حضرت موسی و بنی‏اسرائیل بر فرعونیان و همچنین پیروزی و حكومت حضرت محمد(ص) جستجو كرد اما نمونه كامل آن با ظهور حضرت امام مهدی تحقق می‏یابد.

 حضرت امیرالمؤمنین در این زمینه فرموده‏اند: "دنیا پس از سركشی، به ما (اهل‏بیت) روی می‏آورد.ـ همچون شتری كه از دادن شیر به دوشنده‏اش خودداری می‏كند و برای بچه خود آن را نگه می‏دارد." سپس آیه "ونرید ان نمنّ ..." را تلاوت فرمود. در روایت دیگری نیز درباره همین آیه می‏فرماید: "این گروه آل محمد هستند، خداوند مهدی آنها را بعد از زحمتهایی كه برایشان تحمیل می‏گردد، مبعوث می‏كند و به ایشان عزت می‏دهد و دشمنان آنها را ذلیل می‏گرداند." از امام سجاد(ع) نیز این چنین نقل شده كه: "سوگند به كسی كه محمد را به حق، بشارت دهنده و بیم دهنده قرار داد، نیكان از ما اهل‏بیت و پیروان آنها به منزله موسی و پیروان او می‏باشند و دشمنان ما و پیروان آنها به منزله فرعون و پیروان او هستند. سرانجام، پیروزی از آن ماست."

2 ـ  در آیه دیگر می خوانیم که: "بگو: حق فرا رسید و باطل نابود گشت، چرا كه باطل نابود شدنی است." بر اساس روایات معتبر و فراوان، این پیروزی نهایی و حكمفرمای عدالت در سرتاسر گیتی مربوط به قیام حضرت حجت(عج) می‏شود. امام باقر(ع) در توضیح و تفسیر «جاء الحق و زهق الباطل» فرمودند: "این سخن الهی مربوط به قیام قائم می‏شود كه دولت باطل برچیده خواهد شد.

3 ـ  در آیه دیگری خداوند می فرماید: "ذخیره الهی برای شما بهتر است اگر مؤمن باشید..." چون این آیه اطلاق دارد، چنین معنایی از آن بدون اشكال است كه بگوییم: بقیة‏اللّه از همه چیزهایی كه شما حساب كنید، برایتان بهتر است و هیچ نعمتی به پای آن نمی‏رسد. هرچند كه این آیه مربوط به داستان حضرت شعیب‏(ع) می‏باشد. قائم نخستین سخنی كه پس از قیام خویش بر زبان می‏آورد همین آیه است. اما بر اساس روایات معتبر، این آیه با وجود حضرت ولی‏عصر(عج) تطبیق می‏كند. امام باقر(ع) فرمودند: "قائم  نخستین سخنی كه پس از قیام خویش بر زبان می‏آورند همین آیه است."

4 ـ در آیه دیگر این طور آمده است که: "آنها (مخالفان اسلام) می‏خواهند نور خدا را با دهان خود خاموش نمایند اما خداوند اراده كرده كه این نور الهی را همچنان برگستره و كمالش بیفزاید (تا تمامی جهان را در برگیرد.) هرچند كافران را خوش نیاید." و سپس چنین ادامه می‏دهد: "خدا كسی است كه رسول خویش را با هدایت و دین حق فرستاد تا وی را بر تمامی ادیان پیروز گرداند، هرچند مشركان را خوش نیاید." آیا این پیروزی اسلام كه در این آیه بدان اشاره شده منطقه‏ای و محدود است یاخیر؟ از آن جایی كه هیچ قیدی در آیه وجود ندارد تا دلیل برمحدودیت این پیروزی باشد پس بدون شك روزی فرا خواهد رسید كه این وعده الهی محقق گردد و در روی زمین دین اسلام، تنها دین پیروز باشد.

 براساس روایات متعدد با ظهور امام مهدی(عج)، اسلام فراگیر و جهانی خواهد شد، در تفسیر مجمع البیان از پیامبر اسلام(ص) چنین نقل شده است كه: "(در زمان ظهور حضرت امام مهدی) بر روی زمین هیچ خانه‏ای باقی نمی‏ماند ـ نه خانه‏هایی كه از سنگ و گِل ساخته شده و نه خیمه‏هایی كه از كرك و مو بافته شده ـ مگر آنكه خداوند نام اسلام را در آن وارد می‏كند." در تفسیر مجمع البیان، همچنین از امام باقر(ع) چنین آورده است كه: "وعده‏ای كه در این آیه است به هنگام ظهور مهدی محقق می‏گردد، پس در آن روز هیچ كس روی زمین باقی نخواهد ماند مگر آنكه به (حقانیت) محمد اقرار می‏كند."

5 ـ  آیه شریفه دیگری که به حضرت مهدی(عج) اشاره دارد این است که: "در موقع طغیان یهود، ما یك عده را برای سركوبی آنها می‏فرستیم كه آنها را به‏جای خود بنشانند." در روایات متعددی این آیه تأویل به ظهور حضرت بقیة‏اللّه‏ شده است. كه این آیه راجع به مؤمنین و ایرانیهایی است كه قبل از ظهور حضرت مهدی زمینه ظهور آن حضرت را فراهم می‏كنند.

در همین زمینه تفسیر نورالثقلین از روضه كافی نقل كرده است كه امام صادق(ع) فرمودند: "مراد از «بعثنا علیكم» اشخاصی هستند كه قبل از ظهور مهدی با دشمنان اهل بیت مقابله و آنها را نابود می‏كنند.   همچنین از امام صادق نقل شده است كه روزی این آیه را قرائت فرمودند، یك نفر از اصحاب عرض كرد: "یا بن رسول‏اللّه‏ این آیه‏ای كه الان قرائت فرمودید درباره چه اشخاصی است؟" حضرت سه مرتبه فرمودند: "واللّه‏ آنها اهل قم هستند."

مرحوم آیت ‏اللّه مطهری می‏نویسد: "از مجموع آیات و روایات استنباط می‏شود كه قیام مهدی موعود آخرین حلقه از مجموع حلقات مبارزات حق و باطل است كه از آغاز جهان بر پا بوده است. مهدی موعود تحقق بخش ایده‏آل همه انبیا و اولیا و مردان مبارز راه حق است."

مهدی در کلمات معصومین(ع):

در اینجا به برخی از سخنان ائمه اطهار(ع) راجع به شخصیت حضرت حجت(عج) و چگونگی ظهور ایشان، اشاره‏ای خواهیم داشت.

کلام پیامبر گرامی اسلام(ص):

حضرت محمد مصطفی(ص) در غدیر خم، در جمع یكصد و بیست هزار نفر می‏فرمایند: "ای گروه مردمان! آن نور خدای تبارك و تعالی در من قرار گرفت و پس از آن در وجود علی(ع)، آنگاه از او در نسلش تا «قائم المهدی» كه بازگیرنده حق است و جلب‏كننده همه حقوق ازدست رفته ما. آگاه باشید كه خاتم اوصیاء مهدی قائم از ماست. آگاه باشید كه او بر همه ادیان پیروز می‏شود. آگاه باشید كه او انتقامگیر از ستمگران است. آگاه باشید كه گشاینده و درهم‏كوبنده مرزهاست. آگاه باشید كه او خونخواه همه بندگان صالح خداست. آگاه باشید كه او كشنده هر قبیله‏ای از مشركان است. آگاه باشید كه او نهری خروشان از اقیانوسی بیكران است. آگاه باشید كه او یاور دین خدای تبارك و تعالی است. ...آگاه باشید كه هر كس از (پیامبران و امامان) پیش از او، نوید آمدنش را داده‏اند. آگاه باشید كه او تنها حجت‏بازمانده خداوند است، بعد از او حجتی نیست، حقی جز با او و نوری جز در پیش اونیست. آگاه باشید كه احدی بر او چیره نیست و كسی او را شكست ندهد. گاه باشید كه او ولی خدا در روی زمین، و داور او در میان مردم و امین او در آشكار و نهان است."

کلام امیرالمومنین علی(ع):

وصی رسول خدا امام ‌علی‌(ع‌) فرمود: "هنگامی‌ که‌ قائم‌ ما بپا می‌خیزد، بیعتی‌ از هیچکس‌ بر عهده‌ ندارد و از همین‌ روست‌ که‌ ولادتش‌ پنهان‌ می‌باشد وغیبت‌ اختیار می‌کند!" و نیز فرموده‏اند: "برای‌ قائم‌ ما خاندان‌ غیبتی‌ است‌ طولانی‌؛ گویا شیعیان‌ را می‌بینم‌ که‌ در غیبت‌ او چون‌ چرندگانی‌ در جستجوی‌ چراگاه‌ سرگردانند؛ آگاه‌ باشید هر کس‌ از آنان‌ که‌ بر دین‌ خود پایدار بماند و درازی‌ مدّت‌ غیبت‌ پیشوایش‌، قلب‌ او را به‌ قساوت‌ واندارد، او در رستاخیز همراه‌ من‌ و در درجه‌ من‌ خواهد بود." و باز می فرمایند: "صاحب‌ الامر از فرزندان‌ من‌ است‌. اوست‌ همان‌ کسی‌ که‌ در خصوصش‌ گویند: در گذشته‌ یا نابود گشته‌! یا آنکه‌ (اگر زنده‌ باشد) معلوم‌ نیست‌ به‌ کدام‌ سرزمین‌ رفته‌ است‌!"

در جای دیگر می فرمایند: "همانا در هر سال‌ شب‌ قدر وجود دارد و در آن‌ شب‌ مقدّرات‌ سال‌ آینده‌ نزول‌ می‌یابد، و موضع‌ نزول‌ نیز والیانی‌ هستند که‌ پس‌ از رسول‌ گرامی اسلام(ص‌) عهده‌دار امر ولایتند، و نخستین‌ ایشان‌ منم‌ و سپس‌ یازده‌ فرزندم‌، پیشوایانی‌ که‌ فرشتگان‌ با ایشان‌ سخن‌ گویند." همچنین امیرمؤمنان‌ علی‌(ع‌) پس‌ از پایان‌ پیکار نهروان‌ در ضمن‌ سخنانی‌ که‌ ایراد کرد، فرمود: "ای‌ فرزند بهترین‌ بانوان‌، تا کی‌ برای‌ دریافت‌ فرمان‌ ظهور از جانب‌ خداوند، انتظار خواهی‌ برد؟ بیا! و به‌ پیروزی‌ بزرگ‌ و نزدیک‌ از سوی‌ پروردگار مهربان‌ بشارت‌ ده‌."
دیگر بار فرموده است: "آنگاه‌ که‌ وضع‌ زندگی‌ مردم‌ به‌ آنجا برسد که‌ از هر جانب‌ ستم‌ و آشوب‌ روی‌ دهد، آن‌ سیّد بزرگوار و سرور عالی‌ مقدار ظاهر می‌گردد و بر اریکه‌ حکمرانی‌ قرار می‌گیرد. یاران‌ وی‌ از هر سو چون‌ پاره‌های‌ ابر بهم‌ پیوسته‌ پیرامونش‌ فراهم‌ می‌آیند. او و پیروانش‌ بر دین‌ حق‌ پایدار می‌مانند."

کلام حسن بن علی(ع):

امام حسن(ع) در پاسخ به کسانی که در جریان صلح با معاویه به حضرت خرده گرفتند، فرمود: "آیا خبر ندارید كه هیچ یك از ما نیست مگر آنكه بیعت طاغوت زمان خود را به گردن دارد؛ جز قائم ما(عجّ) كه روح خدا ـ عیسی بن مریم ـ پشت سر او نماز می‏گزارد. زیرا خدای سبحان ولادت او را پنهان و شخص او را غایب می‏كند تا وقتی ظهور كرد، كسی بر عهده‏اش پیمانی نداشته باشد. او نهمین فرزند برادرم حسین و فرزند سرور كنیزان عالم است كه خدا غیبتش را طولانی می‏كند، بعد با قدرت خود در شكل جوانی كمتر از چهل سال آشكار می‏كند تا بدانند كه خدا بر هر چیزی تواناست."

همچنین در جای دیگری امام حسن(ع) فرموده است: "سوگند به خدا! رسول اللّه این عهد را به ما سپرد كه این ولایت خداوندی را دوازده امام كه یازده نفر آنان از فرزندان علی و فاطمه است، مالك خواهند شد، كه هیچ یك جز با زهر یا قتل از دنیا نخواهند رفت." و همچنین می‏فرماید: "این امری را كه انتظار می‏كشید، واقع نخواهد شد، تا برخی از شما از بعض دیگر برائت جوید و یكی از شما دیگری را لعنت كند و در چهره دیگری آب دهن اندازد و یكی از شما بر كفر دیگری شهادت دهد. در آن زمان قائم ما قیام می‏كند و همه آنها را بر می‏دارد."

کلام سید الشهدا، حسین بن علی(ع):

حارث اعور از اصحاب امام حسین(ع) به ایشان عرض كرده است: "ای زاده رسول خدا! فدایت شوم. مرا از معنای آیه شریفه - والشمس و ضحیها- مطّلع ساز. حضرت فرمود: مراد از خورشید، رسول الله(ص) می‏باشد.  پرسید: فدایت شوم! منظور از آیه شریفه - والقمر اذا تلیها  - چیست؟ فرمود: منظور از ماه، امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب(ع) است كه بعد از پیامبر(ص) می‏باشد. گفت: مقصود از آیه شریفه - والنهار اذا جلّیها- چیست؟ فرمود: مقصود از روز، قائم آل محمد حضرت حجت است كه زمین را پر از قسط و عدل می كند." همچنین درباره غیبت امام می‏فرماید: "برای صاحب این امر دو غیبت است كه یكی از آنها آن‏قدر به طول می‏انجامد كه گروهی می‏گویند: مرده و برخی گویند: كشته شده و بعضی گویند: رفته است. احدی از دوستان و غیره، از اقامتگاه او آگاه نمی‏شود، جز خدمت‏گذاری كه متصدی امور اوست".

همچنین امام(ع) در جای دیگر می‏فرماید: "برای او غیبتی است كه گروه‏هایی در آن از دین بر می‏گردند و گروه‏هایی دیگر بر آیین خود استوار می‏مانند و در این راه آزارها می‏بینند. به آنان گفته می‏شود: این وعده كی واقع خواهد شد اگر راستگو هستید؟ آنان كه بر این آزارها و تكذیب‏ها صبر كنند، همانند كسی‏اند كه شمشیر به دست گرفته و در پیشاپیش رسول اكرم (ص) جهاد می‏كند ". سالار شهیدان در این زمینه می‏فرماید: "اگر از عمر دنیا جز یك روز باقی نمانده باشد، خداوند آن روز را به قدری طولانی فرماید تا آنكه مردی از فرزندان من خروج نماید و زمین را پر از عدل و داد نماید، همچنانكه پر از ظلم و جور شده باشد، من از رسول خدا(ص) این چنین شنیدم."

کلام باقر العلوم(ع):

امام باقر(ع) فرموده است: "سوگند به خدا! گویا قائم را می بینم در حالی كه به حجرالأسود تكیه داده است و خدای سبحان را به حقّ خویش سوگند می دهد و می فرماید: ای مردم! هركس درباره خدا با من بحث و مناقشه كند، من شایسته ترین مردم نسبت به خدا هستم. ای مردم! هركس درباره آدم با من مناظره كند، من شایسته ترین فرد به آدم هستم. ای مردم! هر كس درباره نوح با من مناقشه كند، من نزدیك ترین فرد به او هستم."

همچنین امام(ع) در باب لحظات ظهور قائم این گونه می‏فرماید: "مهدی هنگام نماز عشا ظهور می كند. او در حالی كه پرچم رسول را بر دوش و پیراهنش را بر تن و شمشیرش را به دست گرفته است، تمام نشانه ها و نور و بیان را به همراه خود دارد. بعد از اقامه نماز عشا با صدای رسا و بلند خود می فرماید: ای مردم! خدا را به یاد شما می آورم، شما اینك در پیشگاه خدا ایستاده اید. او حجّت خود را برگزید و پیامبران را برانگیخت؛ و كتاب آسمانی فرو فرستاد."

کلام امام رضا(ع):

دعبل خزایی، شاعر معروف اهل‏بیت، روزی در حضور امام رضا(ع)، قصیده معروفی را که در حق خاندان پیامبر اكرم(ص) سروده بود، برای آن حضرت خواند. آن گاه كه به توصیف مهدی(عج) رسید و در بیت زیبا در معرفی ویژگی‏های آن حضرت قرائت كرد، امام رضا با شنیدن این دوبیت به شدت تحت تأثیر قرار گرفته، گریه كردند و فرمودند: "ای دعبل، روح القدس این دو بیت را بر زبان تو جاری ساخته است. آیا می‏دانی آن امام كیست؟ دعبل گفت: از سخنان شما شنیده‏ام كه وی امامی است كه پس از قیام، زمین را از تباهی‏ها پاك می‏سازد. امام رضا(ع) در معرفی امام(عج) به دعبل فرمودند: "ای دعبل، امام بعد از من پسرم محمد و بعد از محمد پسرش علی است و بعد از علی، پسر او حسن و بعد از حسن، پسرش حجت است كه او قائم ما اهل بیت است. مردم با تقوا در دوران غیبت او در انتظارش به سر می‏برند. چون قیام كند از او فرمان می‏برند. اگر از عمر دنیا جز یك روز باقی نمانده باشد، خداوند آن روز را به قدری طولانی خواهد ساخت تا او ظهور كرده زمین را بعد از آن كه پر از تباهی شده است از عدل و داد مملو سازد."

همچنین علی بن موسی الرضا(ع) می فرمایند: "نشانه او این است كه سن پیران و چهره جوانان دارد، تا آنجا كه وقتی كسی او را مشاهده می‏كند گمان می‏برد كه چهل سال یا كمتر سن دارد. به درستی كه از نشانه‏های او این است كه گذر شب و روز او را پیر و سالخورده نمی‏سازد تا زمانی كه اجل او فرا رسد." آن حضرت در روایت دیگری به توصیف جمال نورانی امام دوازدهم پرداخته و می‏فرماید: "پدر و مادرم به فدای او كه همنام جدّم، شبیه من و شبیه موسی بن عمران است. بر او نوارهای نورانی است كه از پرتو نور قدس روشنایی می‏گیرد."

موضوع دیگری كه در زمینه باور مهدوی در كلام امام رضا(ع) یافت می‏شود، موضوع انتظار فرج است. آن حضرت در روایات متعددی به موضوع فضیلت انتظار فرج اشاره كرده‏اند. از جمله اینکه: "چه نیكوست صبر و انتظار فرج، آیا سخن بنده صالح خدا  شعیب، را نشنیدی كه فرمود: و انتظار برید كه من با شما منتظرم ... بر شما باد به صبر و بردباری؛ چرا گشایش بعد از ناامیدی فرا می‏رسد و به تحقیق كسانی كه پیش از شما بودند از شما بردبارتر بودند." همچنین می فرمایند: "... آیا هیچیك از شما خوش ندارد كه در خانه خود بماند، نفقه خانواده‏اش را بپردازد و چشم به راه امر ما باشد؟ پس اگر در چنین حالی از دنیا برود مانند كسی است كه به همراه رسول خدا(ص) در بدر به شهادت رسیده است. و اگر هم مرگ به سراغ او نیاید مانند كسی است كه به همراه قائم ما و در خیمه او باشد."

منجی در کلمات اهل سنت:

1 ـ شبلنجی در "نور الابصار" فصلی با عنوان "مناقب محمد بن الحسن" بیان کرده است، و می‏گوید: "مادرش، ام ولد بود و نام او نرجس یا صقیل و یا سوسن بود، و كنیه‏اش ابوالقاسم و امامیه لقب او را حجت، مهدی، خلف صالح، قائم، منتظر و صاحب الزمان، معرفی كرده‏اند. مشهورترین لقب او، «مهدی» است. "

2 ـ كنجی شافعی در "كفایه الطالب" می‏گوید: "ابو محمد حسن عسگری فرزند هادی، تولدش در مدینه بوده و در سامراء در همان خانه‏ای كه پدرش هادی دفن شد، مدفون گشت، و از خود فرزندی به جای گذاشت كه همان امام منتظر می‏باشد."

3 ـ محمد بن غامر شبراوی شافعی می‏نویسد: "دوازدهمین امام، ابوالقاسم محمد است كه گفته می‏شود او همان مهدی منتظر است. تولد امام محمد الحجه بن الامام الحسن الخالص، در سامراء شب نیمه شعبان سال 255، پنج سال قبل از فوت پدرش، بوده است. پدرش ولادت او را به دلیل سختی زمانه و ترس از حكومت وقت، مخفی و مستور نگاه داشت؛ زیرا آنها (حكومتیها) در پی هاشمیان بودند تا آنان را محبوس نموده و یا به قتل برسانند."

4 ـ ابن حجر هیثمی می‏گوید: "حسن عسكری جز یك فرزند از خود به جای نگذاشته كه ابوالقاسم محمد الحجه است، و سن او هنگام وفات پدرش پنج سال بوده لكن خداوند حكمت را در او نهاده است. و او القائم المنتظر نیز نامیده می‏شود؛ زیرا گفته می‏شود وی در مدینه از نظرها پنهان شد و معلوم نیست كجا رفته است.

5 ـ ابن خلكان می‏نویسد: "ولادت او روز جمعه سال 255 هجری اتفاق افتاد، و ابن ازرق در تاریخ میافارقین می‏گوید امام مذكور در نهم ربیع الاول سال 258 هجری متولد شد، و گفته می‏شود در هشتم سال 256 هجری تولد یافته كه به عقیده ما همین قول صحیح می‏باشد."

6 ـ كمال الدین محمد طلحه شافعی می‏گوید: "مهدی از فرزندان بتول طاهره كه پاره تن رسول خدا است، می‏باشد و مولدش در سامراء در بیست و سوم رمضان سال 258 هجری اتفاق افتاد و پدرش الحسن الخالص، و مادرش ام ولد بود كه به نام صقیل یا حكیمه معروف بود."

7 ـ سبط بن الجوزی در كتاب "تذكرة الخواص" پس از این كه نام حضرت مهدی را ذكر و نسب او را به علی بن ابی طالب می‏رساند، می‏گوید: "محمد بن الحسن، كنیه‏اش ابو عبداللّه و ابوالقاسم است كه او همان خلف حجت و صاحب الزمان است و گفته می‏شود مادر او ام ولد بوده و نامش صقیل بوده است. "

8 ـ ابن صباغ مصری می‏نویسد: "ابوالقاسم محمد الحجه بن الحسن الخالص، در سامراء و در شب نیمه شعبان سال 255 هجری، متولد شد. سپس سلسله نسب او را ذكر كرده و تا علی بن ابیطالب می‏رساند."

9 ـ عبدالوهاب شعرانی می‏نویسد: "پیش‏بینی می‏شود مهدی خروج كند و او از اولاد حسن عسكری است و زمان تولدش در شب نیمه شعبان سال 255 هجری بوده است، و هم اكنون زنده است تا این كه عیسی مسیح با او هم پیمان شود. عمر شریف او تا این زمان كه سال 958 هجری است، 706 سال است. "

10 ـ محمد صالح حسینی ترمذی حنفی از سلمان فارسی نقل كرده می‏گوید: "داخل محضر رسول خدا(ص) شدم ناگاه دیدم كه حسین(ع) بر روی زانوی آن حضرت است. حضرت چشمها و دهان حسین را می‏بوسید و می‏فرمود: تو آقایی فرزند آقایی، تو امامی، پسر امامی، تو حجتی فرزند حجتی. پدر 9‏ نفر حجتی از صلب تو كه نهم آنها قائم آنهاست."

11 ـ شیخ‏الاسلام حموئی جوینی شافعی از حسین بن خالد نقل كرده كه علی‏بن‏موسی‏الرضا(ع) فرمود: "كسی كه ورع ندارد، دین ندارد و كسی كه تقیه ندارد ایمان ندارد. گفته شد یابن رسول‏الله تا كی تقیه كنیم؟ فرمود: تا روز وقت معلوم و آن روز خروج قائم ماست هر كسی تا قبل از خروج قائم تقیه را ترك كند از ما نیست."

مهدی در کلام دو اندیشمند:

ملاصدرای شیرازی

‌صدرالمتالهین(ره) بعد از تبیین‌ اصل ضرورت‌ و تداوم‌ حجت در زندگی‌ بشری‌ و دفاع‌ از مذهب‌ بر حق‌ امامیه، بعضی‌ از شبهاتی‌ را كه‌ دیگران‌ وارد كرده‌اند، مطرح‌ كرده‌ و به‌ آنها پاسخ‌ می‌دهد.

1 ـ طول‌ عمر حضرت: ‌یكی‌ از شبهاتی‌ كه‌ مخالفان‌ و منكران‌ وجود مهدی(عج) كراراً مطرح‌ می‌كنند، مسأله‌ طول‌ عمر حضرت‌ است‌ و گاه‌ متفكّرانه‌ می‌گویند: با اصول‌ علمی‌ و طبّی‌ سازگار نیست‌ كه‌ انسانی، عمری‌ به‌ این‌ درازی‌ داشته‌ باشد؟ که مرحوم ملاصدرا می گوید: اولا : این‌ شبهه‌ علمی‌ نیست‌ و صرف‌ استبعاد است. ثانیا : وجود در دوره‌های‌ گذشته نیز ما افرادی داشته ایم که طول عمر بسیار داشته اند. ثالثاً : ادلّه‌ طبی‌ و نجومی‌ موافق‌ با طول‌ عمر است.

2 ـ فایده‌ امام‌ غایب‌: ‌نكته‌ دیگری‌ كه‌ برخی‌ به‌ عنوان‌ شبهه‌ مطرح‌ می‌كنند، این‌ است‌ كه‌ فایده‌ امام‌ غایب‌ چیست؟ که صدر المتالهین در جواب می گوید: اولا : غرض‌ اصلی‌ از خلقت‌ امام، هدایت‌ رهبری‌ مردم‌ نیست‌ كه‌ اگر این، محقق‌ نشد امام‌ فاقد فایده‌ خود گردد؛ بلكه‌ هدف‌ از خلقت‌ این‌ موجودات‌ اشرف، این‌ است‌ كه‌ آنان‌ واسطه‌ در فیض‌اند. ‌بر این‌ اساس‌ فرقی‌ ندارد كه‌ امام‌ "ظاهر مشهور" باشد یا "خامل‌ مستور" ثانیا :  فواید امام‌ منحصر و محصور به ‌دیدن‌ او نیست‌ و فواید زیادی، بدون ‌رؤیت ‌او می‌تواند نصیب ‌جامعه‌ دینی ‌گردد، معرفت‌ امام‌ و تصدیق‌ به ‌وجودش ‌و اعتراف‌ به‌ خلافت ‌الهی ‌او، فواید كثیری‌ را متوجه‌ مؤ‌منان ‌می‌كند و فایده‌، منحصر در مشاهده‌ ‌او نیست.
 
هانری کربن اسلام شناس غربی

كربن در تحلیلی جالب از حضرت قائم(عج) می‏نویسد: "جلوه ظهور او بر مردم، همان مفهوم تهذیب و تجدید عالم روحی آنان است و بالنتیجه همان مفهوم عمیق اندیشه‏ای است كه شیعه از غیبت و ظهور امام دارد. مردم شایستگی خود را برای دیدن امام از بین می‏برند، آنگاه خود بین امام و خویشتن حجاب می‏گردند، زیرا وسیله و آلت تجلی و مشاهده آن را; یعنی معرفتی را كه از راه قلب حاصل می‏شود از دست می‏دهند، یا آن را فلج‏ساخته و از قدرت و كار می‏اندازند. پس تا وقتی كه مردم مستعد شناسایی و معرفت امام نگردند، سخن گفتن از ظهور امام غایب هیچ معنی نخواهد داشت."

در جای دیگر می گوید: "سلطنت امام، مقدمه رستاخیز عظیم (قیامة القیامة) است. رستاخیز یا برخاستن مردگان به همین نسبت قیام عمومی حضرت حجت، مجال برای تحقق فلسفه وجودی بشر در حیات زمینی خود است. به عبارتی معاد شیعه همچون معاد زرتشتی قرار گرفته، تحت تاثیر قائم و اصحاب او قرار دارد. در عین حال هجرت انفرادی را از اندیشه «قیامت كبری‏» یعنی فرا رسیدن دهر جدید جدا نمی‏سازد.

كربن در بخش دیگری از نوشته‏های خود به بیان تفاوت عقیده مسیحیان به حضرت عیسی بن مریم، پرداخته و پس از اذعان به این نكته كه امامان همه نور و حقیقت واحدی هستند كه در دوازده شخص متمثل شده‏اند می‏نویسد: "وقتی نسبت لاهوت و ناسوت را در شخص امامان در نظر بگیریم، می‏بینیم مساله به هیچ روی شبیه به اتحاد اقنومی در طبیعت نیست. امامان، ظهورات و تجلیات الهی هستند. قاموس فنی زبان، كلمات را پیوسته به مقابله با عمل آیینه باز می‏گرداند. پس بدین گونه، امامان همچون ظهور الهی، بی هیچ كم و بیش «اسماء الله‏» می‏باشند و به این عنوان از دو مهلكه تشبیه و تعطیل مصونند."

منبع http://hajj.ir
نوع مطلب : مهدویت و انتظار، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


دوشنبه 30 مرداد 1396 ساعت 08 و 30 دقیقه و 32 ثانیه
This is a topic that's close to my heart...
Take care! Exactly where are your contact details though?
دوشنبه 23 مرداد 1396 ساعت 17 و 32 دقیقه و 02 ثانیه
Its such as you learn my mind! You seem to understand a
lot about this, such as you wrote the e-book in it or something.
I think that you just can do with a few p.c. to drive
the message home a bit, but instead of that, this is excellent blog.
A great read. I'll certainly be back.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ

بسم رب الشهدا و الصدیقین
السلام علیک یا ابا صالح المهدی

مدیر وبلاگ : انتظار فرج
نظرسنجی
محتوای سایت چقدر برای شما اموزنده هست ؟

محتوای سایت چقدر برای شما اموزنده هست ؟

جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
ساعت
تماس با ما
اوقات شرعی اوقات شرعی2 تاریخ روز حرف دل همراه با ایات نورانی قران ذکر شریف
ذکر ایام هفته ذکر ختم صلوات دانشنامه مهدویت احادیث وصیت نامه شهدا روز شمار محرم
روز شمار فاطمیه
روز شمار غدیر
تدبر در ایات نورانی قران دانشنامه سوره های قران پخش زنده از حرم های متبرک اوا 
کد موزیک آنلاین برای وبگاه
کد حدیث فال حافظ